KADINLARA HAC SEMİNER SUNUMLARI

Temmuz 4, 2019 0 ile vaizismail
BAYANLARIN MESCİD ZİYARETİ – SELVA ÖZELBAŞ – Üsküdar Vaizesi

Kadınlarımız dini konularda ve insan ilişkilerinde donanımlı gibi görünseler de hacca gitmeye kalktıklarında hac eğitimleri esnasında ve uygulama alanlarında yani kutsal topraklarda, eğitime ne kadar da muhtaç oldukları açığa çıkmaktadır; zira eğitimler esnasında ihram elbisesi ve ihrama girmeyi ayırt etmesi uzun sürmektedir. Hac için hazırlanmayı genellikle valiz hazırlamaktan ibaret gibi bilir. Bütün bir hac boyunca adet görmemesi gerektiği yanılgısı ve çok sevap kazanacağım düşüncesi ile bütün bir yolculuk boyunca adet geciktirici ilaç kullanır. Hac çeşidini belirledikten epey sonra hac çeşitlerini anlar; çünkü hangi haccı yapacağını eşi belirlemiştir vs. örnekleri çoğaltmak mümkün. İşte bütün bunları vb. aza indirmek biz sorumluların bu bilgisizlikle mücadele etmesini zorunlu hale getirmektedir.

Gerçekten de hacca gidecek olan kadınlarımızın eğitimi yıllardır arzumuz olmakla birlikte uygun ortamı oluşturamamıştık. Öncelikle kendi görev ilçemizde olmak üzere ve bazı çevre ilçelere de giderek bayan hacı adaylarına ulaşmaya, onları bilgilendirmeye çalıştık. Bu çalışmaların daha genele yayılması hep arzumuz idi. Nihayet 2009 yılında Bolu’da bu görevle ilgili kurumumuz tarafından formatörlükle görevlendirilmemizden sonra kolları biraz daha sığadık.  Kadınlara özel ilk çalışmayı 2009 yılında İstanbul ilçelerini 9 büyük kültür merkezi salonlarında toplayarak gerçekleştirdik. İkincisini de 2010 yılında uyguladığımız, Kadınlara Özel Salon Tipi Hac Seminerlerimiz başarıyla tamamlandı.

Bütün oturumlarımız 3 saat kadar süreyle oldukça uzun soluklu idi. Görsel materyalleri oldukça yoğun olarak kullandığımız eğitimlerimizde; konuları power point sunumlarla sistematik, kritik ve anlaşılması zor hususları küçük dramalar halinde vermeye, zaman zaman cevap alacak şekilde sorular sorarak interaktif uygulamalar gerçekleştirmeye çalıştık. Dinleyicilerimiz tıpkı uzun seyahatte uçağın koltuklarına oturmuş ilgi çekici bir film izleyen yolcular gibiydi. Sonuçtan herkes memnun oldu. Hatta zorunluluktan dolayı uzun tuttuğumuz süreyi sonuna kadar bekleyen bayan hacı adaylarımız bunu hac ibadetinde olması gereken bekleyiş ve sabırlara benzeterek salonu asla terk etmedi. Kimi sorular konuşma esnasında yazılı olarak kimi sorular da en sonunda sözlü olarak soruldu ve herkes cevabını aldı.

Kadınlarımız dini konularda ve insan ilişkilerinde donanımlı gibi görünseler de hacca gitmeye kalktıklarında hac eğitimleri esnasında ve uygulama alanlarında yani kutsal topraklarda, eğitime ne kadar da muhtaç oldukları açığa çıkmaktadır; zira eğitimler esnasında ihram elbisesi ve ihrama girmeyi ayırt etmesi uzun sürmektedir. Hac için hazırlanmayı genellikle valiz hazırlamaktan ibaret gibi bilir.

Bu düzeyde bir çalışmanın devamı ve yaygınlaşması; hac eğitiminin özellikle de bayanların eğitiminin hacca giden insanımıza olan yararına inanmaya bağlıdır. İnandıktan sonra da gerçekleşmesi hususunda görevlilere gerekli imkânların verilmesi gerekir. İmkânlardan kasıt; iletişim, ulaşım, teknoloji gibi altyapıdır. En önemlisi de programların ciddiye alınması için gereken kurumsal desteğin gücüdür. Ve bu kurum gücünün ciddiye alınması hususunda gerekenlerin yapılmasıdır. Bu tür çalışmaları gerçekleştiren birkaç uygulayıcı olmakla birlikte programın bir aksaklık olmadan yürümesi yukarıdan aşağıya pek çok kişinin görevini iyi yapmasına bağlıdır. Aksi takdirde bütün yük gönüllü eğitimcinin üzerinde kalacak ve mutlaka sıkıntılar yaşanacaktır.