HAC VE UMRE SEMİNERLERİ ÖZEL NOTLARI

   ÇOK ÖNEMLİ HATIRLATMALAR

• Umrecilerin her birinin aklına uygulananın dışında fikir gelebilir. Ancak uygulama tecrübeli kafile başkanının belirlediği çizgide olacaktır.

• Kişisel fikrini çok önemli olduğunu düşünerek belirten umreci, dediğininin uygulanmasında ısrarcı olmamalıdır.

• Karşılaşılan problem kafile başkanı ve din görevlisine ait değilse, bunun hesabını din görevlisine sormamalı ve çözümü mümkün olmayan konuları sürekli gündemde tutarak kendisini ve görevlileri onunla meşgul etmemelidir.

• Umre’yi Türkiye’den çıkış ve Türkiye’ye dönüşe kadar tek parça (paket) olarak düşünmeli ve aradaki uygulamalarda gün ve saat değişikliklerinin olabileceğini kabullenmelidir.

   ÖZEL HATIRLATMALAR

– Bir not defteri edinmek ve her ilginç gelen şeyi ve soruyu oraya not etmek.

– Hac ve Umre ile ilgili çevrede anlatılan şeyleri dikkatle dinlemek. Doğru ve yanlış olanları iyi analiz edip umreci ve hacıların psikolojisi hakkında ve din görevlilerinden beklentileri konusunda bilgi edinmek.

– Otobüsün binişteki 2’li koltuğunun hizmet gereği görevliye ait olduğunu ve oturan olursa kaldırılacağını bilmek.

– Otobüste 1 kişi eksik olsa enaz 40 bazen de 200 kişiyi bekleteceğini ya da mağdur olacağımızı bilerek görevlilerin belirttiği sürede otobüse dönmek ve yönlendirmeleri sürekli izlemek.

“Hac ve umre programsız olmaz ama programa da gelmez” kaidesini bilin. Büyük organizasyonlarda heran merkezi idareden, Suudilerden, tedbirsiz bir umreciden vs. aksamalar oluşabilir. Organizasyonda her şey her zaman değişebilir. Her “Olur veya şöyle olacak” sözü % 75 i ifade eder. Hac ve Umrede % 100 yoktur.

– Uçağa binerken çakı, makas vb. aletlerin el çantasında taşınmasına izin verilmediğini biliniz.

– Özellikle bugünlerde siyasi, ticari,sportif sohbet ve münakaşaların, umrenin manevi atmosferinden uzaklaştıracağını biliniz.

– Yanımızda terlik (sandalet) türü bir giyecek bulundurmalıyız ve tavaflarda kullanmak için deri patik almalıyız. Spor ayakkabı veya tabanı kaymayacak hafif ayakkabınız varsa yanınıza alabilirsiniz. (Geziler için)

– Teri emen, sıcağı fazla geçirmeyen, pamuklu – keten cinsinden beyaz elbiseler ve güneş gözlüğü almalısınız. 

– Erkekler (İhram için) kemer ve çatal iğne bulundurmalı. (Medine sabahları soğuk olabildiği için) Hırka veya şal almalıyız. 

– Diyanet’in hediyesi seccadeyi (ani durumlar ve hijyen için) daima yanımıza almalıyız. 

– Kişisel bakım ürünleri (diş macunu ve fırçası, kokusuz sabun, ıslak mendil almalıyız)

– Küçük el makası, traş olup ihramdan çıkmakta kullanmak için bulundurmalıyız.

– Türkiye’den eski de olsa cep telefonunu götürüp orada genç-yaşlı herkese bir hat almak. (Arap hattı bedeli kontörüyle 25-30 riyal=30-40 TL) O zaman ne arkadaş, ne eş, ne ana, ne de baba kaybolur. Kaybolduğunda bulmak için kimseye muhtaç olmazsınız. Belirlediğiniz noktada buluşamayıp uzun süre beklemezsiniz.

– Kısa süreli umre programında gidenler hattını yurtdışına açtırarak kullanacaksa tanımadıklarından gelen çağrılara cevap vermemesini öneririz. Türkiye hattı kullananlara, gelen her telefon ve mesajın yurtdışı ödemesi size yazılmaktadır.

– Telefonumuza, kafile görevlilerimizin “Arap Hattı telefon numarasını” kayıt etmeliyiz. “Arap Hattı numaramızı” da rehberimize hemen mutlaka vermeliyiz.

   TÜRKİYE – MEDİNE VE CİDDE HAVAALANLARI

– Havaalanına uçuş saatinden enaz 3 saat önce belirtilen yere gelmeliyiz.  Rehberimizle mutlaka irtibata geçmeliyiz.

– Yurtdışı çıkış harcını TC Kimlik no ile bankaya yatırıp dekontları muhafaza etmeliyiz veya havaalanında pasaportlar dağıtıldığında maliye veznesine yatırıp pulu pasaporta yapıştırmalıyız. Pul veya dekont yurtdışına çıkışta polise gösterilecek.

– Havaalanında rehberimiz tarafından dağıtılacak pasaport, kimlik kartlarımız, uçak biletlerimiz ve pasaport içindeki diğer evraklarımızı, mutlaka el çantamızda muhafaza etmeliyiz. Ancak Medine ve Mekke’de görevliler tarafından toplanmamışsa pasaportları kaybetme ihtimalinden dolayı yanımızda gezdirmemeliyiz. Umre kimlik kartlarını yanımızda bulundurmamız yeterli ve gereklidir.

– Bagajlarımıza mutlaka ad-soyad, adres, telefon ve kafile numaralarımızı, biliyorsak gittiğimiz otel adı ve oda numarasını da yazmalıyız. Diyanet tarafından havaalanında özel bagaj etiketi de verilmektedir.

– Valizlerimizi rehberlerimizin bilgileri ve yönlendirmeleri dahilinde uçağımıza vermeliyiz.

– Gidiş ve dönüş pasaport kontrollerinde Medine ve Cidde Havaalanlarında görevliye verilecek giriş-çıkış kartlarını pasaport arasından düşürmemeliyiz.

– 45 yaş altındaki bayanlar yanlarında erkek mahremi veya kefili ile (baba, amca, dayı, abi vb.) Medine ve Cidde’deki pasaport kontrollerinde beraber kontrol yaptırmalıdır. Tamamı geçmeden işlem alanından uzaklaşmamalıdır.

– Gidiş ve dönüşlerde eşyalarımızı uçağın kargo bandına verirken uçakta birlikte oturacaklar pasaportlarını beraber bant görevlisine vermeli ve eşya sayısını bildirmeli ayrıca eşyalarımızın banda girdiğine ÇOK DİKKAT ETMELİYİZ.

– Uçağa binerken yer için yol arkadaşlarımızı üzmemeliyiz. Yolculuk esnasında arkadaşlarımızla iyi geçinmeliyiz. Uçakta zikir, salavat ve dua ile meşgul olmalıyız.

– Uçağa binerken-inerken bizi ve arkadaşlarımızı üzecek aceleci ve sabırsız davranışlardan kaçınmalıyız. Bu yolculuğun, ibadet yolculuğu olduğunu unutmamalıyız. Zahmeti olmayan ibadetlerin rahmeti olmayacağını da unutmamalıyız.

– Uçak yolculuğu öncesi lavabo ihtiyaçlarımızı gidermeli ve yanımıza havaalanında ihtiyacımız kadar hafif yiyecekler, su vb. almalıyız. 
   SAĞLIKLA İLGİLİ YANIMIZDA BULUNMASI GEREKENLER!

– Yeşil reçeteli ilaçlarımız varsa, İngilizce raporuyla beraber yanımızda bulundurmalıyız.

– Devamlı kullanmamız gereken ilaçlarımız varsa biraz fazlasıyla yeterli miktarda yanımıza almalıyız.

– Doktor tavsiyesi dışında hiçbir ilaç kullanmamalıyız. Hijyenik maske, ağrı kesici, gribal enfeksiyon ilaçları (aspirin, antibiyotik, kabızlık ilacı, pişik merhemi, ateş düşürücü şurup, grip önleyici ilaç, boğaz ve sesle ilgili ilaçlar (pastil)) almalıyız. Kronik hastalıklarımızı ve hastalandığımızı görevlilerimize mutlaka bildirmeliyiz.

   GENEL HATIRLATMALAR

– Transfer ve gezilerimizde acele etmemeliyiz ve sabırlı davranmalıyız.

– Rehberlerimizi dikkatlice dinlemeli ve onlara yardımcı olmalıyız. Görevlilerin hepimizi takip edemeyeceğini bizim görevlileri izlememiz ve yönlendirmelerini dikkatle yerine getirmemiz gerektiğini bilmeliyiz.

– Kusurlu ve hatalı insanları göreceğiz, onları affetmeli, ibret almalıyız. Asla tartışmamalıyız. Biz başkalarını düzeltmek için değil, kendi kusurlarımızı görmek ve düzeltmek gayretinde olmalıyız.

– Yolda otobüsle ilgili; otelde ise yataklarla, yemeklerle ve diğer hizmetlerle ilgili eksikliklerin ve aksaklıkların olabileceğini göz önünde bulundurarak durumu görevliye bildirmeli ve sonuç için sabırlı olmalıyız. Probleminizi otel lobisindeki görevli masasında bulunan ajandaya not ederek çözümlenmesini talep edebilirsiniz.

Otel Tipi Umrelerde odalarımızdaki yiyecek ve içiceklerin ücretlerinin kendimiz tarafından ödeneceğini bilmeliyiz

– Umre boyunca dua ve zikri ihmal etmemeliyiz. Kendimiz de tekbir, tehlil, salavat-ı şerife getirmeliyiz.

– Namaz dışında, Mescit’te otururken bazı ülke hacıları çantalarındaki dua kitaplarını veya Kur’an’ı açıp okurlar. Orada bomboş oturmak ya da yanındakiyle hasbıhal etmek yerine vakti daha güzel geçirmenin yollarını aramalıdır. Kur’an bilenler Mescit’teki Kur’an’lardan alıp bol bol okumalıdırlar.

– Mescid içindeyken birkaç kişi birleşip, dua etmeye, birlikte Kur’an okumaya, dini sohbet etmeye, toplu tarzda hatim duası yapmaya kalkışmamalıdır. Mescidin yerli görevlileri bu tür davranışlara izin vermezler. Ayrıca bütün Mescid kameralarla izlenmektedir.

– Hafif yemekler yemeliyiz, az yemeye ve çok ibadete bakmalıyız. Çünkü bugünün bizim için nimet olduğunu yarının da meçhul olduğunu unutmamalıyız. Mekke ve Medine’de boy abdestiyle beraber sık sık duş almalıyız. Bunun hem sağlığımız hem de ibadetlerimizin sevabı için faydalı olacağını unutmamalıyız.

– Sıhhatimize dikkat etmeliyiz; asla soğuk su, ve diğer soğuk içecekleri ve açıkta satılan yiyeceklerden almamalıyız.

– Bizi tanıtıcı kimlik, otel adres kartı ve evrakımızı mutlaka ama mutlaka yanımızdan hiç eksik etmemeliyiz.

– Fazla paramızı emniyet edeceğimiz bir yere koymalı ve iyice muhafaza etmeliyiz. Yanımızda Türk Lirası götüreceksek gitmeden önce yanımıza bozukluk 10-20 Riyal, Euro veya dolar da almamızda fayda var.

– Öğlen vakti sıcaklarda başı açık ve şemsiyesiz kesinlikle dolaşmamalıyız. Az gezip çok ibadet etmeliyiz.

– Tavaf ve say esnasında ve özellikle Hacer’ül Esved’i öpebilmek için başkalarını incitmemeliyiz ve rehberimizle yaptığımız ilk tavaftan sonra ara ara yine rehberimizle beraber tavaf edeceğimizi bilmeliyiz.

– Ülkemize döneceğimiz tarihte otelimizi eşyalarımızla beraber bize belirtilen saatte valizlerimizi gösterilen yerlere yerleştirmeliyiz ve eşyalarımıza çok dikkat etmeliyiz.

– Gidiş ve dönüşlerde yanımıza fazla eşya alıp lüzumsuz eşyaları, kendimizin taşıyacağını aklımızdan çıkarmadan, uçağın da 30 kg. dan fazla eşyaya ücret alacağını unutmamalıyız.

– Programlı geziler hariç ekstra geziler için ve gerekirse ek nakliye ücretinin kendi tarafımızdan ödeneceğini bilmeliyiz ve bize lazım olacak şeyleri belirlemeliyiz.

– Kutsal iklimin her saniyesini tavaf, ibadet ve dua ile geçirmeliyiz. Bunun son ziyaretimiz olabileceğini aklımızdan çıkarmamalıyız.

– Ülkemize döndüğümüzde Umre yapmanın olgunluğunu her halimizle ispat edip, Umre’ye gidecek olan, bölgemizin örnek insanı olmalıyız.

Medine’de Peygamberimizi ziyaret saatlerinin kadınlar için sabah: 07.00 -11.00, öğleden sonra:14:30 – 15:30 arası akşam da 21.00 – 23.00 arası olduğunu bilmeliyiz.

Bayan İrşad Görevlimizin, Hac ve Umre tecrübelerinin olduğunu bayanlar için ilan ettiği Ravza ziyareti ve bilgilendirme toplantılarına katılmalarını tavsiye ederiz.

– Medine ve Mekke’de uygulanacak programı, düzeltme ve uyarıları otel girişindeki panodan dikkatle takip ediniz.

– Gittiğimiz gibi değil, “Annemizden doğmuş bir bebek gibi günahsız olarak dönmeye” gayret edip, bu cümlenin de HADİS-Î ŞERİF olduğunu unutmamalıyız…

Umre resmi işlemlerinizi takip edebileceğiniz internet adresleri ve telefon numaraları:
http://hac.diyanet.gov.tr 0312 295 84 14 veya 15  http://istanbulmuftulugu.gov.tr 0212 520 5190 – 0212 520 7918

Hac ve Umre Hakkında dini ve kültürel bilgi, harita, kroki, film vb. bulabileceğiniz kaynak internet sitelerimiz:
http://hacveumre.diyanet.gov.tr/    https://www.facebook.com/vaizismail
http://www.hacforumu.info           http://selvahoca.com                   http://www.basvaizismail.com
e-mail adreslerimiz: vaizismail@gmail.com selvahoca@gmail.com